Informatie uit de vergaderingen Raad van Kerken

Waarover spraken zij .....


Jaar 2012

Op 16 januari 2012 spraken wij ...

  • Het nieuwe jaar en onze goede voornemens! Eén daarvan komt in februari al tot uitvoering: de start van het spiritueel café: op vrijdag 24 februari in de Baanbreker. Verder nieuws volgt nog, we houden het spannend.
  • We blikten al weer terug: op de kerkendag 2012 die een groot aantal bezoekers kende en waarmee we terugzien op een zeer geslaagde zondagmorgendienst
  • over jongeren, misschien wel over de jongere waarvan onze voorzitter een brief voorlas, waarin deze tekst ‘om over na te denken.’ Wij doen dat zeker:
    • “Zo loop ik inmiddels rond met de gedachte tijdelijk te stoppen met de kerk. Ik hoop dat het me lucht en ruimte geeft om te voelen wat ik zelf wil. Tegelijker­tijd realiseer ik me dat het gesprek me nog steeds boeit. Het gesprek over het leven leven op een manier die goed is voor je medemens en jezelf. Of de kerk daarvoor de juiste plek is, wil ik zelf ontdekken zonder alle regels en verwach­tingen.”

 
Onze volgende vergadering is op dinsdag 21 februari a.s.

Kees van Zijverden

 

Jaar 2011

Op 12 december 2011 spraken wij ...

  • De toekomst en in het verlengde daarvan de relatie van de (Raad van) Kerken met de jeugd. Hebben wij de jeugd iets te vertellen? Ja natuurlijk, maar ….. bereiken we hen ook?
    Wij denken van niet, maar willen het daar niet bij laten zitten. Daarom kiezen we er voor ons beleid in 2012 vooral ook te richten op jeugd en jongeren en over het “maar hoe dan?” in gesprek te gaan met mensen die misschien wel die weg vinden.
  • Dat gaat dus vooral over “communicatie” oftewel “hoe vertellen we wat we te vertellen hebben en bereiken we dan degenen die we willen bereiken?” De raad wil niet schromen daartoe nieuwe wegen in te slaan, en die zijn er nog vele!, maar zal ook proberen de oude vertrouwde paden enthousiast te bewandelen. Tot horens of ziens.
  • Kerkendag 2012: 15 januari, in de Rooms-Katholieke kerk; een thema dat ons uitdaagt, ontwikkeld in de Poolse Christelijke kerken: “Winnen met gevouwen handen” naar 1 Kor. 15:57;
  •  “De kerk is open” soms staat dat bordje er, soms ook niet maar is het wel gewoon zo: je kunt de kerk in om er even te zijn, stil, met aandacht, om bij je zelf te komen, tot rust te komen, misschien… bij God te komen. De Raad denkt dat het ook in Enkhuizen kan en wil zich daar sterk voor maken: onze principe-vraag ligt nu bij één van de kerken in ons stadscentrum. We zijn in afwachting.
  • de Raad van Kerken is niet gelukkig met de zondagopenstelling van de winkels en betreurt het genomen besluit van onze gemeenteraad maar acht het niet zijn taak zich daar door middel van een beroepsprocedure tegen te verzetten.

Secretaris RvK - Kees van Zijverden

Op 24 oktober 2011 spraken wij ...

  • het verheugende feit dat we weliswaar qua personele samenstelling regelmatig veranderen, maar dat het aantal deelnemende en in ons werk geïnteresseerde plaatselijke kerkgemeenschappen groeiende is;
  • de komende start van het “spiritueel café” , gepland op een maandelijkse vrijdagavond in de Baanbreker; thema ‘Geloof, snijpunt van de kerken”;
  • de herstart van de stiltevieringen – Taizévieringen – per 26 november a.s. (3 x op zaterdag en 1 x op zondag ivm de lichtjesavond) in de Oud-Katholieke Kerk;
  • Kerkendag 2012: 15 januari, in de Zuiderkerk; een thema dat ons uitdaagt, ontwikkeld in de Poolse Christelijke kerken: “Winnen met gevouwen handen” naar 1 Kor. 15:57;
  •  “De kerk is open” soms staat dat bordje er, soms ook niet maar is het wel gewoon zo: je kunt de kerk in om er even te zijn, stil, met aandacht, om bij je zelf te komen, tot rust te komen, misschien… bij God te komen. Velen kennen het uit de Kalverstraat in Amsterdam, of van vakantie in Frankrijk, maar niet thuis in Enkhuizen. Waarom niet? Zou dat niet kunnen? Niet mogen? Zouden we het niet durven? De Raad denkt dat het wel kan en wil zich daar sterk voor maken: één van de kerken in ons stadscentrum alle dagen open, met behulp van vrijwilligers. Dat moet toch kunnen??
  • de Raad van Kerken is niet gelukkig met de zondagopenstelling van de winkels; zeker niet vanwege de maatschappelijke aspecten waarmee deze winkelopenstelling gepaard gaat: verkilling en verzakelijking van de samenleving; nog minder tijd voor wat wezenlijk van belang is en een nog benarder positie voor de kleine ondernemers; we schreven de gemeenteraad: Waar het ons om gaat is dat onze samenleving zo zeer door de economie wordt beheerst dat rust, tijd en ruimte voor elkaar aan mensen onthouden wordt omdat dat niet meer “gewoon” is. Daar ligt voor uw gemeenteraad een grote verantwoordelijkheid.”

    Secretaris RvK - Kees van Zijverden

    Zie ook de brief die de RvK heeft gezonden aan het gemeentebestuur van Enkhuizen

Op 5 september 2011 spraken wij ...

(in de eerste vergadering na de vakantie)
Allereerst over al wat ons aan bijzondere dingen te wachten staat:

  • toen nog: het inmiddels voorbije Monumentenweekend, waarvan we toen al dachten en nu zeker weten dat het een succes werd; met dank aan al  degene die druk waren met voorbereiding en uitvoering!
  • in januari: de start van het spiritueel café;
  • het laatste middaggebed van dit seizoen: 14 september, 12.00 uur in de Zuiderkerk
    We willen het middaggebed ook in de zomer van 2012 houden. We zouden graag meer Enkhuizers en gasten begroeten maar ook met een kleine groep is zo’n moment van stilte midden in de drukke week een goede ervaring.
  • herstart Taizévieringen
    Het stramien van een maandelijks terugkerende Taizéviering blijkt niet aan te slaan terwijl het “oude” ritme 4 x in de advent en 6 x in de lijdenstijd dat wel deed. Daarom terug naar die frequentie.
  • opzet “Bijbelgesprek”
    We beogen een open, leerhuisachtig, gesprek over Bijbelgedeelten. Pater Peelen en ds. Borst bereiden dat samen verder voor. We zoeken nog naar een koppeling met andere activiteiten in onze stad en mogelijk ook een koppeling naar onze moslimstadgenoten.
  • volgende interreligieuze ontmoeting;
  • Kerkendag 2012, 15 januari; Zuiderkerk; thema: ‘Winnen met gevouwen handen’
    Jaarlijks is dat een hoogtepunt in ons oecumenisch werk, al zal niet ieder dat altijd bewust zo ervaren. Dat is dit jaar ook een van de discussiepunten in de Raad geweest. Daarom willen we in het liturgieboekje meer aandacht geven aan de achtergronden van de gevolgde liturgie: waarom zo? waar komt het vandaan? En vooral: met wie zijn we met en door deze viering allemaal in gesprek? En praten we dan wel over dezelfde dingen? En kan dat wel? Of moet het misschien juist? Dat is het oecumenisch gesprek wereldwijd, maar ook hier in Enkhuizen, binnen onze Raad van Kerken en naar we hopen ook tussen u die dit lezen. Dan leeft oecumene.

Twee jaar geleden schreven we onze plannen (“ons beleid”) op twee A-4-tjes. Sindsdien zijn er allerlei dingen gedaan en gebeurd, soms heel anders dan we dachten. We hebben gesproken met een heel aantal van onze kerkbesturen; er zijn nieuwe en oude gezichten in de Raad. Kortom: we gaan ons herbezinnen, maar … niet meer dan twee A-4-tjes….!
En tenslotte: ook dit jaar stellen we een subsidiebedragje beschikbaar voor een bezoek van jongeren uit onze gemeenten aan Taizé.

Secretaris RvK - Kees van Zijverden

Op 30 mei 2011 spraken wij ...

  • over de kerkennacht, een initiatief van anderen in andere steden waar we toch een beetje verlekkerd naar kijken …… gaat u ook kijken?  Dat kan op 24 of 25 juni a.s. in:
  • Alkmaar (1 kerk: de Blije Mare)
  • Amersfoort,
  • Amsterdam (12 kerken in de binnenstad),
  • Breda,
  • Den Haag,
  • Den Helder,
  • Deventer,
  • Duiven,
  • Gouda,
  • Haarlem,
  • Leeuwarden,
  • Leiden,
  • Lelystad,
  • Nijmegen,
  • Rijswijk,
  • Rotterdam,
  • Utrecht (34 kerken en een museum!) en
  • Veenendaal;

zie voor nadere informatie de website kerkennacht.

  • over de Vesper van Verdraagzaamheid van 21 mei jl. die ons inspireerde tot de vraag: hoe nu verder? En tot het voorlopig antwoord: zo mogelijk op bredere basis en in nauwere samenwerking met het ‘feestcomité’.
  • over de herdenking van de 4e en 5e mei en de betrokkenheid daarbij van onze eigen jongeren en ouderen, maar ook onze buitenlandse gasten. We denken dat de kerken en in het bijzonder de ouder(s)en daarin een actieve bijdrage kunnen leveren aan het daadwerkelijk herdenken van die twee dagen. De gebeurtenissen die daar achter schuil gaan vinden we zo ingrijpend voor ons leven in vrijheid dat het meer dan de moeite waard is om ze te –blijven!- gedenken. Vrijheid is niet vanzelfsprekend.

Secretaris RvK - Kees van Zijverden

Op 11 april 2011 spraken wij ...

  • over het IKON-pastoraat: uit de IKON-krant komt een noodkreet naar voren van het IKON-pastoraat: “een anonieme vrijplaats voor mensen die op zoek zijn naar verbinding – met zichzelf, met de ander, met God. Mensen kunnen hier terecht met vragen die ze elders niet durven of kunnen inbrengen. Het bestaat dankzij hulp van Wilde Ganzen en giften van particulieren. De IKON kent geen leden en kan daarom het Pastoraat niet financieel ondersteunen. Men kan “Vriend” worden via www.vriendenvanhetikonpastoraat.nl ;
  • over het spiritueel café dat gestaag duidelijker vormen aanneemt en waarschijnlijk in september of oktober van start zal gaan;
  • over de mogelijkheid een bijbelgesprek – of een bijbels gesprek? – te organiseren in het najaar;
  • over de kerkennacht, een initiatief van anderen in andere steden waar we toch een beetje verlekkerd naar kijken …… gaat u ook kijken?
  • over de Vesper van Verdraagzaamheid waar we gezamenlijk uitspraken dat we geloven dat we elkaar kunnen en moeten opvoeden en inspireren in de richting van een nieuwe respectvolle samenleving.

Secretaris RvK - Kees van Zijverden

Op 7 maart 2011 spraken wij ...

  • over geld
    onze penningmeester had de jaarrekening 2010 en de begroting 2011 klaar. In 2010 bleven we binnen onze begroting en behaalden we een overschot. Maar voor 2011 voorzien we nu al dat we te kort zullen komen. Gelukkig beschikken we nog over een oude reserve, ontstaan uit het werk van de Raad onder recreanten. Daaruit bekostigen we nu o.m. de advertentie in “Enkhuizen Boeit 2011”. Dat helpt alle zomergasten de kerken te vinden.
  • over seniorenbeleid in de nabije toekomst.
    De gemeente Enkhuizen vroeg ook de Raad van Kerken om zijn mening over het voorgenomen beleid. In alle bescheidenheid proberen we zo mee te denken over het wel en wee van onze gemeente. We drongen er op aan meer gebruik te maken van kennis uit “het veld”, met name van de huisartsen en de pastores. En op concrete voornemens.
  • U hebt het vast ook gelezen:
    Amnesty International Enkhuizen is niet meer. De Raad van Kerken betreurt dat en we zoeken naar wegen om het werk van deze organisatie toch weer doorgang te laten vinden. Als u ideeën hebt: laat het ons weten!
  • over de kerken en de maatschappelijke stage.
    Vanaf september zullen leerlingen van het voortgezet onderwijs verplicht een aantal uren moeten besteden aan een maatschappelijke stage. Zo maken zij kennis met wat er in de maatschappij nog meer te koop is dan “geld verdienen”. Met name met allerlei vormen van vrijwilligerswerk. De Raad is van mening dat ook de kerken daarin een rol kunnen spelen en organiseerde daarom een informatiebijeenkomst voor geïnteresseerden. Nu is het verder aan de individuele kerken om deze kansen te grijpen.

Secretaris RvK - Kees van Zijverden

 

Op 24 januari 2011 spraken wij over ...

Dat hebt u al in de (Enkhuizer) krant gelezen: de maatschappelijke stage voor scholieren in het voortgezet onderwijs. Voor wie het nog niet weet: met ingang van het schooljaar 2011/2012 is het volgen van een maatschappelijke stage een verplicht onderdeel van het schoolprogramma in het voortgezet onderwijs. Het doel? Dat je tijdens je middelbare schooltijd kennismaakt met allerlei aspecten van de samenleving.
Ook de kerk is een aspect van de samenleving en wel een zeer veelzijdig aspect. Alleszins de moeite waard om mee kennis te maken. En voor de kerken is het alleszins de moeite waard kennis te maken met deze generatie jongeren! Daarom belegt de Raad op 2 maart een bijeenkomst waar met name degenen die zich bezighouden met jeugd- en jongerenwerk kennis kunnen maken met de mogelijkheden om hier in onze woonplaats de maatschappelijke ook in de kerken vorm te geven.
De kerkendag 2011 (zondag 16 januari in de Ontmoetingskerk) begon met een mooie gezamenlijke dienst. Een dienst in het teken van het gebed om eenheid van de christenen over de hele wereld. Wie daar niet was heeft iets gemist. Voor spijtoptanten: volgend jaar op zondag 15 januari in de Zuiderkerk.
Hoewel de werkgroep Kerk in de Stad tijdelijk zonder voorzitter zit is zij aI weer in de weer met plannen voor het nieuwe jaar, met name voor de Open Monumentendagen 2011, maar de raad wil haar ook graag inschakelen bij het Spiritueel café.
We vragen de diakonale organen van onze lidkerken om reactie op het rapport Armoede in Nederland. En we verdiepen ons in het schuldhulpmaatjesproject (zie www.schuldhulpmaatje.nl ) -
Klik voor info-pdf-document.
Ook in de toekomst wil de raad nauw betrokken blijven bij ‘de Baanbreker’.     

Secretaris RvK - Kees van Zijverden

 

Jaar 2010

Op 29 november 2010 spraken wij over ...

De novembervergadering van de Raad van Kerken in Enkhuizen opende in het teken van het nieuwe Armoede-rapport van de Protestantse Kerk. Verschijnen en inhoud van het rapprot riepen vragen op over “armoede in Enkhuizen” en wat weten wij daar over? De eerlijkheid gebiedt te zeggen: niet veel. We overwegen de diakonieën en de Charitasinstelling om informatie te vragen in de hoop dat er van die zijde meer gezegd kan en zál worden!

De koopzondag is besproken tussen delegaties van de VVD/D’66-raadsfractie en de Raad van Kerken en de PvdA-fractie heeft met een mailbericht gereageerd. Van de overige fracties geen reactie, net zo min als van de gemeenteraad als geheel. Onze vragen blijven recht overeind staan. Toch denken we ook over een positieve reactie op de koopzondag, zoals die ook in Enschede wordt gegeven, onder het motto: ‘Na het shoppen de kerk in!’

Gestaag groeien de ideeën over het vormgeven aan een spiritueel café. Het zoeken is nog naar een paar “meedenkers” over de invulling van het programma. De werkgroep ‘Kerk in de stad’ is bereid haar schouders onder de organisatorische kant te zetten. Alleen….. die werkgroep zoekt dringend naar iemand die de club kan en wil voorzitten.

De (in belangrijke mate vrijwilligers-)organisatie “kerk” is bij uitstek een plek waar je maatschappelijk zinvolle dingen kunt leren doen. Daarom meent de raad dat de kerken, óók in Enkhuizen, een bijdrage kunnen leveren aan  de behoefte aan plaatsen voor de verplichte maatschappelijke stage voor leerlingen uit het voortgezet onderwijs. We organiseren een bijeenkomst ter instructie van kerkbestuurders en andere geïnteresseerden over het aanbieden en begeleiden van stageplaatsen.

Secretaris RvK - Kees van Zijverden

Op 11 okober 2010 spraken wij over ...

In oktober keek de Raad van Kerken in Enkhuizen met plezier terug op een paar activiteiten:

Voor herhaling vatbaar vonden wij!

Gestaag groeien de ideeën over het vormgeven aan een spiritueel café. Het zoeken is nog naar een paar “meedenkers” over de invulling van het programma.
Telkens weer duikt het onderwerp “kerk en stage” op de agenda op. Wat dat betreft is de raad hardnekkig: we denken dat het niet alleen mogelijk moet zijn, maar ook dat het zinvol is in de kerken een plek te creëren voor scholieren die hun (verplichte) maatschappelijke stage bij ons willen doen. Niet als verkapte klusjesmensen maar om kennis te maken met de maatschappelijke betekenis van de kerken.
Verrast werd de Raad door een initiatief-voorstel van VVD/D66 in de gemeenteraad om meer koopzondagen in Enkhuizen mogelijk te maken en het daaropvolgende besluit van de gemeenteraad om aan die roep gevolg te geven.
We besloten daarop per brief aan de gemeenteraad te reageren en daarin onze vragen bij dat besluit aan ons gemeentebestuur voor te leggen (zie de tekst van onze brief op de website).

Secretaris RvK - Kees van Zijverden

Op 7 juni 2010 spraken wij over ...

Onze juni-vergadering stond in het teken van het afscheid, van voorzitter pastoor Henk Schoon en van de leden Thijs Govers en Jan van Katwijk, maar ook van het aantreden van een nieuwe voorzitter in de persoon van ds. Hanneke Borst.

Nieuwe ideeën werden in de steigers gezet:

  • een discussieavond over de (on)mogelijkheid met geweld vrede te brengen, in het kader van de a.s. Vredesweek
  • en wat dacht u van een “spiritueel café?” Voor kerk- en andere mensen een ongedwongen vorm van elkaar aan de maaltijd ontmoeten en een goed gesprek voeren. Niet zo gek toch? We beraden ons nog op “de 7 W’s”: Waarom, Waarheen, voor Wie, Wat, Waarmee, door Wie, Wanneer? Het vergt enige organisatie, een kok en een aantal (4 a 5) vrijwilligers/keukenhulpen. Dat moet gaan lukken, denken we.
  • Ook de morgenwijdingen in de verzorgingshuizen kregen aandacht. We willen proberen ook de pastores van kerken die niet deelnemen in onze Raad daarbij te betrekken.

En toen was het zo maar eind augustus, de zomer bijna voorbij en het werk riep weer. Tonny Schmitt maakte haar entree in de raad als opvolgster van Thijs Govers, namens het Apostolisch Genootschap.

  • Enkelen van ons namen deel aan de iftarmaaltijd, een ontmoeting met de moslimgemeenschap tijdens de Ramadan. Op 31 oktober ontmoeten we elkaar weer, dan in het parochiecentrum in de Harpstraat met een gespreksbijeenkomst over  onze gemeenschappelijke profeet Jona. 
  • De stiltevieringen die al jarenlang zijn gehouden in de Ontmoetingskerk in de advents- en in de lijdenstijd zijn de laatste paar jaar qua karakter opgeschoven in de richting van Taizévieringen. Dat wordt met ingang van dit jaar definitief. Ook het tijdstip gaat veranderen: voortaan elke 3e zondag van de maand om 19.30; kerk open 19.00.

Secretaris RvK - Kees van Zijverden

Op 19 april 2010 spraken wij over ...

Onze vergadering was nogal van “huishoudelijke aard” in april.
Maar toch …..

een feestelijke introductie omdat de Doopsgezinden in ons land volgend jaar, 2011 een “jubeljaar” vieren; voor meer daarover zie de website van de Doopsgezinde kerk.

dan:
dreigende vacatures: onze voorzitter, pastoor Henk Schoon, gaat die rol neerleggen; Jan van Katwijk gaat ons wegens ziekte verlaten,
Anne-Marie van Zijverden gaat stoppen als voorzitter van de werkgroep ‘Kerk in de Stad’ en Thijs Govers neemt afscheid van de Raad.
Sommige opvolgers dienen zich aan, naar andere wordt gezocht.

Toch blijft er veel te doen: we gaan met elkaar de komende maanden in gesprek over een “spiritueel café,” over “kanselruil” en over het gewapenderhand handhaven van vrede. En ook een vervolggesprek met de Enkhuizer moslimgemeenschap is in zicht.

Secretaris RvK - Kees van Zijverden

Op 8 maart 2010 spraken wij over ...

.. 'beleid'
oftewel over de vraag: waar staan we voor en waar gaan we voor? De Raad sprak uit dat hij zich wil inzetten, ook in 2010, voor het onderling gesprek - in politieke termen gezegd: het ‘de boel bij elkaar houden’ - en verdieping. Als eerste gaan we de in onze raad deelnemende kerkbesturen weer bezoeken.

.. het ‘Kerk in de stad’ zijn
en de activiteiten van onze gelijknamige werkgroep. In 2010 richten die zich vooral op de Open Monumentendagen. U hoort daar spoedig meer van!

.. de financiën.
Met zorgvuldig beleid en dankzij vele vrijwillige bijdragers verheugt de raad zich in een solide positie van waaruit hij ook af en toe initiatieven zoals een jongerenbezoek aan de kloostergemeenschap van Taizé of het ondersteunen van dakloze asielzoekers in financiële zin kan stimuleren.

.. nieuwe initiatieven
zoals “Kerk en maatschappelijke stage”en ook: Kerkplein Enkhuizen.
Wie daar meer van wil weten kijkt regelmatig op onze website.
Een aanwinst, hopen wij, voor heel kerkelijk Enkhuizen die we de komende maanden verder willen uitbouwen, maar die nu al zeer de moeite waard is om te bekijken! Uw reacties daarop stellen wij zeer op prijs.

Secretaris RvK - Kees van Zijverden

In deze vergaderingen (2009 / jan. 2010) spraken wij over ...

  • In maart 2009 overlegden we samen met onze Hoornse en Andijker collega's met redacteuren van het NHD over de verdwenen rubriek preekbeurten en de nieuwe rubriek over Geloven in de vrijdagse krant. - Wij waren niet ontevreden!
  • In maart ook was de, zeer geanimeerde - derde - ontmoeting met de moslimgemeenschap van Enkhuizen.
  • In mei 2009 startten we een serie van vier gesprekken binnen de Raad over onze visie op oecumene.
    In 2010 zullen die gesprekken uitmonden in een vernieuwde beleidsnotitie.
  • In oktober 2009 maakten we kennis met de Gemeente van Apostolische Christenen die in goed overleg kwam tot de wens als gastlid tot onze kring toe te treden.
  • In november 2009 kwam het gesprek op gang met Omring over hun taken op het gebied van geestelijke verzorging en onze rol in het pastoraat in de tehuizen.
  • In december 2009 legden we de laatste hand aan de oecumenische kerkendag van januari en de tot dan "onder de pet gehouden" presentatie van een eigen "onderscheiding" van de Raad van Kerken in Enkhuizen voor drie Enkhuizers.
  • In januari 2010 blikten we terug op de kerkendag 2010 en vooruit op het nieuwe jaar waarin we:
    • ons beleid gaan herformuleren,
    • proberen een eigen website op te starten,
    • waarin een jongerendag komt en
    • waarin we de mogelijkheden onderzoeken voor een maatschappelijke stage in kerkelijke kring.
    • Secretaris RvK - Kees van Zijverden

 

 

Enkele inleidingen uit vergaderingen RvK

De vergadering werd ingeleid door H.J. van Lijnen Noomen:

Hendrik Jan opende met een korte beschouwing over het naderende doopsgezind jubeljaar 2011.
In 1811 (200 jaar geleden) werd de Algemene Doopsgezinde Sociëteit opgericht, als vereniging of ‘verbond' van alle gemeenten in ons land; in 1911 werd als allereerste vrouwelijke predikant ds. Anna Zernike (later gehuwd met Jan Mankes) bevestigd in de doopsgezinde gemeente Bovenknipe, Friesland; in 1735 (275 jaar geleden) kwam in Amsterdam het Doopsgezind Seminarium tot stand; in 1561 (450 jaar geleden) overleed Menno Simons. 

De doopsgezinde gemeenschap wil dit jaar niet gebruiken om al te veel terug te kijken, al komt er wel een symposium van de Doopsgezinde Historische Kring (DHK) over de emancipatie van de Nederlandse doopsgezinden in de 19e eeuw; met een expositie in de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam. Zij wil vooral laten zien dat de doopsgezinden nog relevant zijn in de net begonnen eeuw als een niet-dogmatische geloofsgemeenschap, waar ruimte is voor persoonlijke expressie van je geloof en waar tegelijk het leven als volgelingen van Jezus (dus, als het ook maar even kan, vredestichtend dichtbijen ver weg) voorop staat.

De vergadering werd ingeleid door de secretaris Kees van Zijverden.

Hij opende met een fragment uit 'Kom bevrijden' 150 gebeden, van Huub Oosterhuis: “Degene die in het bijbelse geloofsverhaal 'God' genoemd wordt is geen ingrijper.
Het kost enige jaren van je leven om dat te gaan inzien. Door volhardende studie en overweging van de Schrift is het mogelijk tot het besef te komen dat de God van Mozes en van Jezus een ander is dan de god van filosofen en geleerden en niet het opperwezen dat, in volksvroomheid van vreemde huize, als een almachtige bestierder wordt gevreesd en gehuldigd.
Maar het bijbelse verhaal stelt mij wel ingrijpende vragen. De God van 'In den beginne' bidt tot mij: mens, waar ben je, waar is je broer, je zusje?
Hoe denk je over mensenrechten?
Hoe denk je mee te werken aan een wereld waar 'geen dieren worden gepijnigd, nooit één mens meer gemarteld, niet één mens meer geknecht'.
Bidden is die vragen inademen, ermee worstelen, en verzuchten: kom Geest, herschep mijn hart, vernieuw het aangezicht van deze aarde.
Bidden is dus niet vragen om alles - trouwens dat heeft dan toch geen zin, als God niet ingrijpt? Nee, Hij grijpt niet in, maar Hij werkt wel op jou in als je bidt om zijn heilige Geest.
De woorden van zijn Thora zullen je vernieuwen.
En wat dat vragen om van alles betreft: bidden om het welslagen van een rijexamen of zoiets zweemt naar gezeur.
Maar vragen om de genezing van een doodziek kind? Hij grijpt niet in, maar hij werkt wel op je in - misschien loutert en verlicht zo'n gebed mij om zonder haat en wrok te kunnen leven met de dood zo vlakbij.
Dus bidden wordt niet verhoord? Wie bidt om heilige Geest, ontvangt heilige Geest.

De vergadering werd ingeleid door mw. M. Sweerts.

"De tijd nemen"

Neem de tijd om te denken, het is de bron van de kracht
Neem de tijd om te spelen, het is het geheim van de eeuwige jeugd
Neem de tijd om te lezen, het is de grondslag van de wijsheid
Neem de tijd om te bidden, het is de grootste kracht ter wereld
Neem de tijd om lief te hebben en bemind te worden, het is een genade door God gegeven
Neem de tijd om vriendelijk te zijn, het is een manier om het geluk te vinden
Neem de tijd om te lachen, het is de muziek van de ziel
Neem de tijd om te geven, de dag is te kort om egoïstisch te zijn
Neem de tijd om te werken, het is het begin van succes
Neem de tijd om het goede te doen, want het is de sleutel tot de hemel.

Bron: 'De Stroom', sept. 2009

De vergadering werd ingeleid door dhr. van Lijnen Noomen.

"Beeldcultuur"

In Genesis 3 vers 5 staat het bekende verhaal waar de slang het eten van de boom van goed en kwaad motiveert met de woorden: '.. .jullie ogen zullen open gaan en jullie zullen worden als de goden, kennen goed en kwaad!’ (Vert. Karel Deurloo)
Dan horen we dat de vrouw zag dat de boom goed was. In het voorafgaande hoofdstuk gaat het horen aan het kritisch kijken vooraf. Maar hier slaan de man en de vrouw het horen naar Gods Woord over en ze kijken alleen maar.

Ik stap even over naar onze tijd:
We leven in een beeld- en kijkcultuur. Als ik 's avonds de hond uitlaat en ik kijk bij mensen naar binnen (slechte eigenschap, ik weet het), dan zie ik weinig mensen lezen. Ze kijken naar grote prismaschermen, ze computeren, chatten, het liefst met een webcam. Weinig lezingen worden dan ook gehouden zonder een PowerPoint presentatie. Het is al bijna zo dat we horen wat we zien. In dit verband denk ik aan de kerkdienst van zondag 28 mei 2006 aan het slot van de MERK waar de preek gepaard ging met beelden van de beroemde 'kerk van de heilige familie' in Barcelona van de architect Gaudì.
Toen ik na de dienst met de jongeren tussen de 16 en 23 jaar sprak, vertelden ze me dat de beelden hen zeer geïrriteerd hadden: die leidden hen af van de woorden die de predikanten spraken. Ik persoonlijk had die ervaring niet en meer 40-plussers die ik sprak waren enthousiast over de presentatie. In ieder geval, ik moet bekennen dat ik me voor een groot deel door de kijk- en beeldcultuur laat stimuleren. In de bijbel is dat anders.
Terug naar Genesis 3. De mens en zijn vrouw eten van de vrucht en inderdaad, hun ogen gaan open. Wat zien ze dan? Hun beider naaktheid. De relatie die ze hadden, die zo goed was, gaat scheuren vertonen. Er treedt een zekere vervreemding op. Er vindt een verzelfstandelijking plaats. Het zien van het goede en mooie blokkeert hier het horen naar Gods Woord. Het lijkt erop dat de mens en zijn vrouw die God gemaakt heeft naar zijn beeld en gelijkenis, het experiment mens, volledig mislukt is of toch niet? In vers 21 lezen we dat God lijfrokken voor de mens en zijn vrouw maakt. Dat God zulke gewaden voor de mens maakt, betekent dat Hij de relatie herstelt. In onze tijd: Ons zien hoeft ons horen naar Gods Woord niet te blokkeren. Net als de jongste zoon uit de gelijkenis van de twee zonen, die Jezus vertelt, kunnen we omkeren van onze beeld- en kijkcultuur en opnieuw eerst hoorders van het Woord worden dat ons soms in levensverhalen van mensen aangereikt wordt.

De vergadering werd ingeleid door dhr. van Lijnen Noomen.

"Jong spul en de grijze krul"

Jeugd, jong. We zijn of waren het ooit allemaal! Van dat onwetende, idealistische, naïeve spul. Of is dat misschien een droombeeld van ouderen die vergeten zijn dat een heel leven vóór je nog heel veel vraagt en eist aan evenwicht tussen dromen, keuzen, verwachtingen en verwerken?

Veel kerken van nu voelen gemis aan dit jonge spul. Algemeen is er de verzuchting dat de jeugd de toekomst heeft, maar waar zijn ze? Waarom willen ze toch niet dat, waarvan wij weten hoe kostbaar het is? Behoren tot een gemeente, saamhorigheid voelen, je open stellen voor het Verhaal uit het Boek, dat bron en bodem wil zijn voor het bestaan.

Terug in de tijd. Ik ben ook nog jong spul. Ik voelde een vaag, aarzelend maar onaantastbaar godsbesef. Wandelde wat onzeker en slaperig naar de kerk. Wat vroeg. Waarom beginnen ze niet als je uitgeslapen bent? En o, die taal. En o, die zekerheden. En o, wàt een liederen. Zoveel bijbel. Zo weinig houvast. De preek begon met een heldere vraag en eindigde na een hele tijd met een wazige slotzin.
Dat kind in mij is nog niet verdwenen. Het jonge spul in mij begint nog altijd te draaien als ik 'teveel' hoor. O, wat een taal, o, wat een zekerheden, wat een liederen en wat veel bijbel.

Na vele jaren kerkgang heb ik overigens iets heel bijzonders ontdekt. Als je goed luistert, zit in het oude spul nog steeds jong spul verborgen. De vragen zijn niet weg, hoewel soms zachter van toon geworden. God is. Maar wie is God? Achter elke grijze krul zit een kind verborgen.
Laat de traditionele kerkganger maar eens meer naar z'n kind luisteren. En als jongeren zich minder laten afschrikken door het klimaat van heersende zekerheden, dan kan een gemeente dat worden wat zij bedoeld is te zijn: broedplaats van vraag en antwoord, van verantwoorde zin en onzin, van eerste en tweede naïviteit.

 

Top pagina